دکتر حسین نیک رو

رفع مو های زائد

رشد نامطلوب موها یک مشکل رایج زیبایی هم در زنان و هم در مردان می باشد. نواحی که در زنان به شک شایع درگیر می شوند شامل صورت ، زیر بغل ، کشاله ران و ساقها می باشند در حالی که در مردان قفسه سینه ، پشت ، شانه ها ، گردن و موها مناطق رایج هستند. از زمان تایید لیزر جهت رفع موهای زائد (LHR) در سال 1995 توسط موسسه غذا داروی آمریکا (FDA) این روش به یکی از پر طرفدار ترین پروسیجرهای زیبایی تبدیل شده است.درحالی که برخی از افراد تنها به دلیل زیبایی جهت رفع مو های زائد مراجعه می کنند اما در بعضی دیگر  ممکن است یک علت زمینه ای طبی مسبب پرمویی مثل سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یا تیروئیدی وجود داشته باشد.

در هر دو حالت ،درصورتی که رشد ناخواسته مو ها تحت درمان قرار نگیرد ممکن است منجر به ناراحتی قابل توجه فرد درگیر و اثر منفی بر روی اعتماد به رویش و نحوه نگرش خود گردد.

آناتومی

فولیکول مو:

شامل بولب (پیاز) (ماتریس و پایلای درم)،غلاف خارجی ریشه و بیرون زدگی و تنه مو می باشد. عمق ماتریکس مو در پوست بین 2تا7 میلی متر (بسته به محل مورد نظر بدن )بوده و بیرون زدگی مو در حدود 1/5 میلی متر قطر دارد.رشد مو در سه مرحله با تغییرات مشخص بولب مو در زیر پوست رخ می دهد: آناژن که مرحله رشد فعال مو است و در طی آن پیاز مو از حد اکثر پیگما نتاسیون تیره برخوردار است، کاتاژن که در مرحله پسرفت است و در آن تقسیم سلولی متوقف شده و فولیکول مو شروع به تحلیل می نماید و تلوژن که در مرحله استراحت بوده و پیاز مو در آن از حد اقل پیگمانتاسیون برخوردار است. رشد مو توسط سلولهای بنیادی اپی تلیال واقع در بیرون زدگی (برجستگی نزدیک محل اتصال عضله راست کننده مو) آغاز می شود.

 


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *

پنج × دو =


تمام حقوق این سایت متعلق به دکتر حسین نیک رو می باشد و هرگونه کپی برداری ممنوع است